Girişimcilik olarak sokakta yapılacak işler, satılacak ürünler

By | Aralık 7, 2013

seyyar-satici-sokak-girisimcisi

Girişimcilik olarak ufak bir sermaye ile sokakta satılacak bir ürün bularak vergi levhası, bağkur, muhasebe gibi giderlerden kurtulmak için sokakta ne satılır diye düşündüm ve bir kaç iş fikrini buraya yazmaya karar verdim.Sokakta bir dükkan ile anlaşarak ona bağlı gözükerek bir stand kurabilir ve ürün veya hizmet satışı gerçekleştiribiliriz.

Örneğin Son 3-4 yılın gündem stand ürünü bardakta mısır.Bardakta mısır 3-4 yıl önce franchising sistemleri ile yayılan bir iş modeli olarak işyerlerinin önünde yani sokakta karşımıza çıkmaya başladı. 1000 tl gibi ufak bir girişimcilik yatırımı ile girişimcilere ve iş kurmak isteyenlere iş kurma fırsatı sunan bardakta mısır bayilik sistemleri, tam bir patlama göstererek Türkiye’de rekor bir Franchising ağı oluşturdu.Maliyeti 50 kuruş gibi bir miktara gelen bardakta mısır 1 TL den başlayan fiyatlarla satılarak yatırımcısına minimum yüzde yüz kar sağladı.

Bir başka örnek olarak da Tavuklu pilay veya  nohutlu pilavı örnek verebiliriz.Seyyar sokakta pilav satışı yıllardır olan bir sektör.4-5 yıl öncesine kadar herhangi bir bayilik sistemi adı kullanmayan bu sektörü Pilavcı ahmet usta, mehmet abinin pilav arabası olarak tanıdık.Son yıllarda gerek dükkan olarak gerek de sokak arabası , sokak standı şekline bayilik veren pilav bayiliği sistemleri ortaya çıktı ve şu an her ilde bulunmakta.

Dondurmalı irmik tatlısı , Makarna , Sokak Kahvecisi, Hot Dog, Simitçilik  bunlarda sokakta satılabilecek hazır ve hızlı tüketim yiyeceklere örnek olarak verilebilir.

One thought on “Girişimcilik olarak sokakta yapılacak işler, satılacak ürünler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *