Dropshipping (Stoksuz E-ticaret) Nedir, Nasıl Yapılır.

By | Mayıs 22, 2016

dropshipping-stoksuz-eticaret-nedir

Dropship yani stoksuz e-ticaret yöntemi aslında satış ortaklığı ile benzer bir sistem.Stoksuz e-ticaret sistemlerinde müşteri ürünü alır, ödemesini yapar, ürün müşteriye firma tarafında yollanır ve firmanın sizin için belirlediği oranda kazanç elde etmiş olursunuz.Kazancınız belirli zaman aralıklarında veya belirli limitlere ulaştığında size stopaj verginiz(%20) kesinti yapılarak ödeme yapılır.Bu kesintinin nedeni sizin kazancınız için sizin adınıza vergi ödenmesidir.Bu verginin ödenmesi sayesinde korkmadan, kaçmadan, saklanmadan rahat rahat bu işi yapabilirsiniz.Dropshippingin iki alt sistemi var diyebilirim.

  1. Tedarikçi firmanın size verdiği XML entegrasyonu ile ilan sitelerine ve kendi e-ticaret sitenize ürünleri kolay bir şekilde ekleyip satış yapabilirsiniz.Bu yöntem birkaç firma ile birlikte çalışmanızı sağlabilir.Fakat bu sistemde ödeme için kurumsal olmanız gerekir.Hem sitenizde hem de ilan sitelerinde satış yapmak için kurumsal bir kimliğiniz yani vergi levhanız olması gerekir.Ayrıca bu sistemde kredi kartı ödemesi için sanalpos kiralama masrafları ve ilan sitelerindeki %10 civarı kesintiler sizin için büyük bir masraf olacaktır.
  2. Bu sistemde ise tedarikçi firma size bir e-ticaret sitesi verir ve kurumsal olmanıza gerek olmaz.Çünkü e-ticaret sitesindeki sanalpos hizmeti tedarikçi firma üzerindedir ve para direkt firmaya geçer.Firma satışlardan elde edilen gelirden kesintileri yaparak size ödemenizi yapar.Tabiki bu kesintiler içinde stopaj verginiz de mevcuttur.Yani bu 2. sistemi her birey yapabilir.Ben her zaman bu sistemi sevmişimdir.Çünkü kurumsal olmanın getirdiği giderler yok(muhasebe masrafı, bagkur, falan filan).Ayrıca yine bu sistemde ilan sitelerine üyelik ve e-ticaret sitesi yaptırma gibi giderler de yok.Bu sistemde tek yapmanız gereken sitenize ziyaretçi çekmek.Bunun için sosyal medya paylaşımları (Facebook, İnstagram, Google Plus, Twitter) ve site içi ve site dışı seo çalışmaları yapmanız yeterli olacaktır.

Dropshipping sistemler ve E-ticaret ile ilgili soru ve görüşleriniz için benimle iletişime geçebilirsiniz.

https://www.facebook.com/vlknysldg

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *